יום ראשון, 3 במרץ 2013

מקיר לקירשלום, יקיריי.

איך כולם שרדו את פורים? בסדר? אל תתרגלו, פסח ממש מעבר לפינה.

ואם כבר פורים – הדף הפייסבוקי ("התפרנית") היה פעיל ביותר! קיבלתי וחלקתי תמונות של משלוחי מנות נהדרים שהושפעו מהבלוג, ואם עוד לא מצאתם את העמוד וחיבבתם אותו ('ללייקק' דומה מדי ל'ללקק'. לא עושה לי נעים באוזן) – אתם מפסידים, אני חושבת.

הבטחתי להגריל פרס קטן בין מי שישתף אותנו בתמונות של משלוח מנות ידידותי לכיס ולסביבה, אז שלומית וניסימי נעים-נאור מתבקשים להעביר לי במייל את כתובתם למשלוח דואר.

ואם כבר פסח – אתם מכירים את ההרגל המגונה הזה של אנשים להחליט שהם צריכים לצבוע ממש לפני פסח?
אני מזדהה לגמרי עם חוסר היעילות.
כבר שנים שיום הכביסה שלי הוא יום שישי, נגיד, שזה פשוט רעיון מטופש. זה נראה לי הגיוני בהתחלה, כי ביום שישי אני במילא מתעסקת עם נקיונות, אז למה לא לזרוק פנימה גם כביסות?
ובכן, כי זה פשוט אומר שעקב אורכו המוגבל, מי שמשאיר כביסות ליום שישי יגיע לשבת עם אוכל, אולי עם בית נקי, ובוודאות ללא תחתונים לבישים. [מובן שאם סדר העדיפויות שלכם נראה קצת אחרת, ייתכן שתגיעו לסעודת שבת המורכבת מלחם וחומוס, בבגדים ריחניים להפליא.]
לא קל.
אני גם תמיד מחליטה להתחיל לסדר-יסודית איזה ארון כמה שעות לפני שאני חייבת לצאת לאנשהו, ואז אני חוזרת בלילה שפוכה, לחדר שנראה כאילו עברה בו סופה.
כשהייתי צעירה (הו), ליד המיטה שלי היה פוף גדול, וכשהמיטה שלי הגיעה למצב ממש גרוע, הייתי עוברת לישון עליו. היום אין לי פוף, ואני חושבת שגם אם היה לי, הגב שלי לא היה עומד בזה (הו).

על כל פנים – פסח וצביעות. כן, אנשים אומרים לעצמם "נו, אנחנו במילא מנקים את כל הבית, בואו כבר נצבע איזה קיר. או שניים. או את כל הבית". רגש האחריות שלי מחייב אותי להבהיר שוב שאני חושבת שזה רעיון מטופש (ואני איתכם לגמרי, כן? אני סובלת מבעיות ריכוז שמביאות לתוצאות הרסניות כאלה בדיוק!), אבל לטובת מי שחושבים בכל זאת לצבוע בקרוב, אני רוצה לדבר על העניין קצת.

לאחרונה אני מעצבת חדר של פעוט קטן ומתוק, וכשאמו ואני הגענו לשאלה האם לצבוע את החדר, נחשפתי סופסוף להוצאה הכרוכה בדבר כזה.
נכון, לא מדובר באלפי שקלים, ונכון, תינוקות מביאים אתם הוצאות אדירות בהרבה, אבל עדיין - אם מחשבים את הזמן שצביעה לוקחת (בעיקר אם הצובעים אינם סופר-מנוסים), את החומר (ליטר לא מספיק לצביעה טובה ואחידה של כמה שכבות, והדלי הבא הוא כבר חמישה ליטרים, ברוב המקרים), את כלי העבודה (אני מניחה שלא לכולם יש ממי לשאול כלים) ואת התסכול (לי יצא לצבוע קירות כמה פעמים בחיי ואף פעם לא הרגשתי שזה מושלם כמו שהיה יוצא לבעל מקצוע) – זו הוצאה לא קטנה.
ואנחנו לא כאן בשביל להתלונן, אנחנו כאן בשביל לדבר פתרונות.

בשיטוטיי ברשת מצאתי כמה שיטות לצביעה שלא רק שהן משתלמות ויצירתיות, הן גם סלחניות מאוד, כך שתוכלו לחסוך משמעותית בגזרת התסכול.

את ההנחיות הכלליות לצביעה כולם מכירים, ולא כולם מקפידים עליהן. מסקינג טייפ על מה שלא צריך להיצבע זה חשוב, אבל תראו לי מישהו שמשייף את הקיר בנייר זכוכית לפני שהוא צובע אותו... בהנחה שלא צריך להגיד לכם לשפוך מים על הרצפה לפני שצובעים (בשביל שטיפות צבע סוררות לא יידבקו למרצפות), בואו נתחיל!

צמר על רולר:

מה קורה בתמונה הזו?
זהו רולר רגיל שליפפו עליו אקראית צמר עבה. הצמר יוצר הפרשי גובה, כך שהקיר נצבע לפי הקווים שהצמר מתווה, ו"מתלכלך" גם סביב. אין מה לדייק, אין צורך ביותר משכבה אחת. קצת מזכיר גשם סגול ניתך, נכון?

מברשת צרה:

תוך השמעת צלילי "ווש", "ווש", העבירו את המברשת הטבולה בצבע על פני הקיר באילו כיוונים שיוצא לכם. ווש. ווש. וגם וויייי. (ה"ווש" מייצג משיחות קצרות וה"וויייי" את הארוכות, כמובן.)

מלבנים:
איך משיגים את האפקט הזה?
בתמונה הזו מדובר במה שנקרא "גלייז". כן, ככה קוראים לזה גם באתר של טמבור: "צבע שקוף מבריק שפותח לצורך יצירת שילובים אישיים באמצעות סוגים שונים של נצנצים וסוגי צבעים שונים על בסיס מים. האפקט משתנה כתלות בזוית הראיה, בתאורה, בגוון הרקע הנבחר ובאופן היישום."
אין שום סיבה לא לעשות את זה עם צבע רגיל, במיוחד אם חסכתם וקניתם צבע לבן וצבע לערבב פנימה. אתם מסמנים מלבנים על הקיר במסקינג טייפ, צובעים שכבה אחת דקה ונותנים לצבע להתייבש. מסירים את המסקינג טייפ, ומסמנים מלבנים חדשים, החופפים קצת עם המלבנים שצבעתם, וצובעים שכבה כהה יותר. אפשר גם להתחיל עם מלבנים כהים ולצבוע בהיר יותר ויותר.
הנה זה בתמונות:
מסמנים מלבנים עם פלס, ומותחים מסקינג טייפ על הקיר
צובעים עם ספוג בתוך המלבנים
ואז צובעים מלבנים באותו צבע, טון אחר
פסים עם מברשת ניקוי:
הקיר נצבע בכחול שנראה שעורבב בבית ולא בטמבוריה, שזה אחלה. מורחים את הצבע על הקיר עם מה שיש, וכשהצבע עדיין לח, עוברים עליו עם מברשת ניקוי כזו, עם סיבים סינתטיים, לקבלת האפקט בתמונה.

סחבה מגולגלת(!):
מרטיבים את הסחבה, סוחטים, טובלים בצבע, סוחטים ומגלגלים את נקניקיית הסחבה שלכם הלוך-חזור על פני הקיר

לפי הצורך, הרטיבו, סחטו, הספיגו בצבע וסחטו.

כשתסיימו, הספיגו סחבה נקייה במים וסחטו. גלגלו אותה על הצבע כשהוא כבר כמעט לגמרי יבש.
צביעה על טישו (אני חושבת שגם שכבת קרפ דקה תעבוד):
צובעים שכבה אחת, כפי שניתן לראות, היא לא מדוייקת, וכשהצבע לח, מדביקים אליו טישו

בעדינות צובעים על הטישו ומקבלים מרקם מקומט ומגניב
אם אתם רק רוצים לחדש חלק קטן בלי לקנות שבלונה, ואינכם ציירים טבעיים, נסו
עיטורי כרוב:
חוצים כרוב, פותחים קצת את השכבות שלו וטובלים בצבע, כמו בתמונה
תוחמים עם מסקינג טייפ אזור שאותו אתם רוצים לעטר, ומחתימים את הכרוב על הקיר. כפי שניתן לראות, נעשה שימוש בכרובים בכמה גדלים

רק כרובים וכמה משיחות מכחול בשביל עלים, או הטבעה של עלי הכרוב ממש
אפקט מאותו הסוג אפשר להשיג עם צרור סלרי (ואפשר לשלב כרובים וסלרי)-
קוצצים את כל גבעולי הסלרי קרוב לנקודה המחברת ביניהם
ועוד רעיון קטן, רק בשביל לעורר בכם השראה להדפיס תמונה מגוגל ולהפוך אותה לשבלונה לעיטור קיר, תראו מה עשו בבלוג While They Snooze:
תמונה מגוגל
מדפיסים בחלקים ומדביקים
מעתיקים את השבלונה לחומר קשיח יותר, כמו קרטון, למשל, וגוזרים. מדביקים פלס לקרטון בצורה ישרה, כמו בתמונה
מתחילים בנקודה כלשהי, מקיפים את השבלונה בעיפרון, שוב ושוב, על כל השטח, ואז צובעים במכחול דק על הסימון
בעלת הבלוג מבהירה ששום דבר לא מדוייק, ושזה חלק מהקסם.
כך זה נראה בסוף!

אני מקווה שנהניתם מהסקירה הזו, או אפילו שסתם שכנעתי אתכם לחכות עם הצביעות לאחרי פסח.

אני חושבת שאלך עכשיו לעשות קצת כביסה.

שבוע נעים,

התפרנית (חכו, יש המשך לא-קשור בכלל!)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

חברות יקרות, הפוסט הבא יהיה פוסט חגיגי וכייפי לכבוד יום האישה הבינלאומי!
חוץ מלכתוב על נשים ועם נשים, יוגרלו מתנות בין נשים.
כללי המשחק והקריטריונים לכניסה להגרלה כוללים כניסה לעמוד הפייסבוק שלי, ולחיצה על כפתור הלייק. במהלך השבוע יעלו שתי המשימות הנוספות לעמוד הפייסבוק, ולכאן יחד עם הפוסט ליום האישה, אז כדאי להישאר מעודכנות. הנה מתנה אחת שתוכלו לקבל - (תמונות נוספות בפייסבוק) -

ניפגש בסוף השבוע!

5 תגובות:

 1. נחמד לקרוא פוסט על צביעה, יום לפני שאני עומד לצבוע :)
  (ואתעלם מהאפליה המגדרית בסיום)

  השבמחק
 2. אני רק רוצה להעיר, שליטר צבע כן מספיק לצביעה של קיר שלם, כשהצבּע הוא מקצוען משופשף, מניסיון. יכול להיות שגם טרחנו לקנות סוג שמבטיח יותר כיסוי או משהו, לא זוכרת בדיוק.

  חוץ מזה, לגבי ההגרלה - אם כבר עשיתי לך לייק לדף, אני לא צריכה לעשות יותר כלום?

  השבמחק
 3. תודה על כל הרעיונות!
  צריכה לעבד את זה ולחשוב איך עושים את זה יפה ולא שכל קיר בבית יראה שונה לגמרי (אני אוהבת את רוב הרעיונות, אבל צריך לראות איך זה משתלב :-) )

  אבל כבר כיוון טוב להתחיל ממנו.

  לגבי הכרוב, נדמה לי שאם שמים במי קרח לכמה דקות זה פותח יפה את העלים (זה נכון בכלל לירקות, אז אני מאמינה שגם לכרוב). לא יודעת אם זה יפתח יותר מדי, אבל זה גם שומר על זה פתוח)

  השבמחק
 4. רעיונות יצירתיים ע"י שימוש במגוון סוגים של צבע לקיר

  השבמחק
 5. מגוון מרהיב של סוגי צבע לקיר

  השבמחק