יום ראשון, 12 במאי 2013

אההה, מקרמנה!

אני לא יודעת למה אני מנסה לכתוב הבוקר בכלל.


אתם מכירים את המצב הזה, שבו אתם מקבלים החלטה כלשהי, ונדמה לכם שהיא לגמרי רציונלית, ואתם מגבים אותה בכל מיני טיעונים סופר-משכנעים ואז, אחרי פרק זמן כלשהו, זז לכם חלק במוח, או שאתם נחשפים לאיזה חומר כימי, או שמשהו במציאות החיצונית לכם משתנה וחושף את הטמטום שלכם בכל הדרו, והגילוי החדש מאלץ אתכם לחיות את שארית חייכם בחרטה? עם איזה קשר הדוק במעיים, הלמות לב פראיות והרצון הבלתי נשלט לתפוס את הראש שלכם בידיים ולשאול "אלוהים, מה עשיתי?!"

ובכן, ברוכים הבאים לעולם שלי. חבל שלא אמרתם קודם שתבואו, הייתי מכינה משהו.
למרבה המזל, כתבתי משהו לשבועות לפני יותר מחודש, בשביל מגזין 'הלל', כשעוד הייתי מסוגלת לאכול, לישון, לעמוד. כאלה. הנה הוא, בשינויים כאלה ואחרים:

---


אני מניחה שרובינו  מכירים את המנהג של קישוט בתים ובתי כנסת בענפים ופרחים לכבוד חג השבועות, אבל ידעתם שבאירופה מדובר היה בעצים שלמים כקישוטים? זה רעיון די מטורף ועצוב בעיניי... על כל פנים, בגלל שהנוצרים מעמידים עצי אשוח בבתיהם בחג המולד, רבנים ביטלו את המנהג הזה מישראל ולמרות שלא הייתה זו איכות הסביבה שעמדה בבסיס המניע להחלטה, אני בכ"ז שמחה עליה.

"מנהג עתיק יומין הוא לקשט בירק את בתי הכנסת כסמל לביכורים ולחיטים ולהרמוניה עם הטבע, ובהקשר לאגדה המספרת שהר סיני לבלב במהלך מתן תורה. היהודים באירופה נהגו להציב עצים בחג השבועות, אלא שבגלל עץ חג המולד הנוצרי, החליטו כמה רבנים (ביניהם הגר"א) לבטל את המנהג. עדות אחת מני רבות מובאת במשנה ברורה סימן תצ"ד סעיף קטן י: "נוהגין להעמיד אילנות בבית הכנסת ובבתים, זכר שבעצרת (כלומר, בחג השבועות) נידונו על פירות האילן; והגר"א ביטל מנהג זה משום שעכשיו הוא חק העמים להעמיד אילנות בחג שלהם." [ויקיפדיה]

מנהג קישוט הבית בצמחייה מאוד מוצא חן בעיניי, למרות זאת, וחשבתי להכיר לכם דרך לעשות את זה בלי לקטוע איברי עצים שרירותית, ולקבור אותם מיד בצאת החג. אוי ווי, זה היה דימוי מורבידי. שנתחיל?

מה תצטרכו:
4 רצועות בד כותנה (לא מתיח) באורך 180 ס"מ וברוחב  5 ס"מ כל אחת (אפשר להשתמש בסדין ישן וכד')
טבעת של מחזיק מפתחות או משהו דומה
קופסת שימורים צבועה או עטופה
צמח בית קטן

הוראות:
הניחו את ארבע הרצועות  אחת על השנייה וקפלו לחצי. את הקפל הכניסו דרך הטבעת ואל הקפל הכניסו את קצות כל הרצועות יחד, ומשכו בחוזקה, כך שמהטבעת ישתלשלו כעת 8 רצועות באורך שווה. הפרידו אותן לארבעה סטים של שתי רצועות. קחו את הצמד הימני ביותר, מדדו 38 ס"מ מהטבעת ועשו שם קשר. המשיכו לקשור כך גם את שלושת הסטים האחרים. עכשיו יש לכם ארבעה קשרים שמתפצלים כל אחד לשני קצוות. קחו את אחת הרצועות מהצמד הימני, אחת מהצמד שלידו, וקשרו אותן יחד, 6 ס"מ מתחת לקשרים הראשונים שעשיתם. עכשיו קחו את הרצועה הבודדת מהצמד השני וחברו אותה לאחת מהצמד השלישי, וכן הלאה, עד שיש לכם קצה אחת משוחרר מהסט הימני וקצה אחד משוחרר מהסט השמאלי – קשרו את שני אלה יחד. עכשיו יש לכם מבנה מעגלי לגמרי, כאשר מכל קשר יוצאים שני קצוות. כפי שאתם רואים, עכשיו יש לכם שתי שורות של קשרים. אתם צריכים רק עוד אחת, וכמעט סיימתם. את שורת הקשרים השלישית שוב תעשו במרחק של 6 ס"מ מהשורה הקודמת. השורה הזו צריכה להתאים לשורת הקשרים הראשונה, מה שאומר שאותו צמד שנקשר זה לזה בפעם הראשונה ייקשר שוב זה לזה עכשיו. עכשיו אספו יחד את כל הקצוות, וקשרו אותם יחד בקשר שמנמן, 6 ס"מ למטה משורת הקשרים הקודמת.
עכשיו נשאר לכם רק להשחיל את קופסת השימורים פנימה, ולמלא את המטבח שלכם בצמחי תבלין משתלשלים מרצועות בד צבעוניות! או צמחים אחרים, מה שמתחשק לכם. סביב העציץ שלכם, רצועות הבד אמורות ליצור דוגמת מעוינים, והקשר השמנמן צריך להיות מתחת למרכז העציץ.

אם אתם חושבים לעצמכם - 'הי, זה מקרמה!' - אתם צודקים, וחמש נקודות צבעוניות לכם.

אם גרסת הטקסט לא אומרת לכם כלום, כך השלבים נראים בתמונות: (קרדיט לבלוג Gleeful Things)


והנה האחד שאני הכנתי:

תגידו לי שזו לא תמונה מעולה!

אם אתם מעוניינים לתלות משהו רחב יותר מקופסת שימורים, המידה שתשתנה היא זו של אורך הרצועות. תצטרכו רצועות ארוכות יותר, והקשרים הראשונים שתעשו צריכים להיות באיזור היקף תחתית הכלי (וכמובן קשר שמן במרכז תחתית הכלי, שקושר את כל הרצועות יחד).


עד כאן הפעם.

חג שמח, יקיריי.


לתגובות, שאלות, "אל תהיי עצובה, הכל יהיה בסדר"ים - hatafranit@gmail.com

5 תגובות:

 1. אבל, אבל... מה היתה ההחלטה? מה זז בראש? וכו'? וגו'?

  ו- אל תהיי עצובה, הכל יהיה בסדר. :)

  השבמחק
  תשובות
  1. אם ניפגש במקרה באיזה בית קפה פעם, אני מבטיחה לשתף.

   מחק
 2. אני הרבה זמן שוברת ראש איך להכין ערסל (לבובות..) לחדר של הבת שלי בכמה שפחות טרחה, והפוסט הזה נתן לי תשובה!!
  אבל איך עושים את זה בצורת ערסל, יש לך מושג? כיוון? הפניה??
  תודה!

  השבמחק
  תשובות
  1. הגעתי אלייך! חשבת שזה לא יקרה, נכון? :)

   זה מאוד פשוט, רוחב התוצר המוגמר נקבע לפי אורך הרצועות, מספר הקשרים ומה שממלא את הסל. קחי רצועות ארוכות ותתחילי לעשות קשרים בדיוק כמו בהדרכה. כל עוד לא קשרת יחד את הרצועות למעלה - הכל פתוח. כשתתחילי למלא את הסל בבובות, תראי שתחתית הסל מתפרשת לצדדים. כשתאספי את הרצועות למעלה, ייקבע גודל הסל.

   זה היה הגיוני באיזשהו אופן?

   מחק
 3. כן, תודהה!!!
  איזה כיף שענית (:
  ובנס היום נכנסתי לראות אם כבר שמת עלי...

  מקווה שיצא מהמם כמו שאני מתכננת..

  השבמחק